Da li znate zašto nosimo nakit?


Nakit se nosi od najranijeg perioda čovečanstva. U tom periodu, uglavnom je izrađivan od školjki, kostiju i zuba životinja, kamenja. U različitim kulturama, kroz istorijske promene, imao je različitu simboliku. Nosio se kao simbol bogatstva i imućstva ili kao oznaka pripadnosti nekoj klasi ili delu društva. Takođe, neki nakit kao što su broševi, šnale, imali su praktični značaj - pridržavali su odeću ili kosu. Kod nekih naroda je trebalo da zaštite od zlih sila, pomognu u borbi i zaplaše neprijatelja. Danas se nakit nosi uglavnom zbog ulepšavanja i učestalije ga nose žene. Uglavnom je deo svakodnevnog rituala sređivanja i pričinjava zadovoljstvo. Nekada su ljudi nosili uglavnom zbog moranja, dok danas nosi onaj ko želi i ima mogućnost da bira šta želi da stavi na sebe.

Nakit kod nas


Na našim prostorima je pronađeno mnogo starog nakita prilikom iskopavanja na arheološkim nalazištima, koji je pravljen uglavnom od morske školjke spondilus, što govori o tome da je postojala razmena dobara i u vreme ranog mezolita. Od ove školjke i drugih materijala je pravljen nakit za muškarce i žene, a pravljene su čak i ogrlice za bebe. Tek kasnijim napretkom čovečanstva i zahvaljujući novim otkrićima je počeo da se pravi nakit od metala. Deci su uglavnom bušene uši i stavljane su minđuše, što se održalo i do danas, ali su vremenom počeli da se koriste plemeniti metali. U savremenom društvu, najpopularniji je nakit izrađen od zlata i srebra.

Alergija na zlato i srebro – pripazite na minđušice, ogrlice za bebe!


Ove alergijske reakcije se mogu javiti u bilo kom periodu života, ali se najčešće prepoznaju već na najranijem uzrastu. Običaj našeg naroda je da najbliži daruju novorođenčetu nakit - uglavnom minđuše ako je devojčica, ali i narukvice i ogrlice za bebe. Tada se već može uočiti da li detetu ovi metali prijaju. Osnovni simptomi koji se javljaju su crvenilo, svrab ili čak plikovi. U tom slučaju se nakit skida i započinje se lečenje koje uglavnom traje nekoliko dana, prilikom čega se koriste različiti gelovi i melemi. Reakcije mogu nestati tokom života i ne znači da osoba neće više nikad moći da nosi ovakav nakit.

Preporuke za najmlađi uzrast



U našoj kulturi je zadržan pre-hrišćanski običaj da se detetu veže crveni konac oko ruke, koji će štititi dete od zla, dok se ne obavi čin krštenja. Ovaj običaj je prisutan i danas, mada mnogi roditelji u to ne veruju, ali poštuju kulturu ili ih nagovore stariji. Međutim, sve prisutnija je pojava da roditelji deci stavljaju nakit. Devojčicama su i pre stavljane minđuše, pa je to donekle prihvatljivo - da bi se ispoštovali običaji. Pitanje je: Da li mala deca treba da nose nakit kao što su narukvice i ogrlice za bebe? 
S obzirom da su to radoznala bića, u većini slučajeva će narukvica biti brzo pokidana. Kada je reč o ogrlicama za bebe, treba znati da one svakako nemaju primarno estetsku ulogu, kao što neki misle, već ogrlice za bebe pravljene od ćilibara imaju blagotvorna dejstva prilikom rasta zubića.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Upotreba boje za beton

Renoviranje kafića i ušteda uz pomoć stovarišta za prkos konkurenciji