Nekoliko pitanja na koja bi pre konačnog izbora stomatološke ordinacije i stomatologa trebalo obavezno pronaći odnosno dobiti odgovore
Loš zubar i nekoliko njegovih „sve je u redu“ pregleda može jako negativno uticati na zdravlje naših zuba. Zbog toga je prilikom izbora stomatološke ordinacije i svog stomatologa veoma važno biti pažljiv i detaljan. Odluku nikako ne treba donositi na brzinu i bez poznavanja njihovog načina rada. Najbolji način da se upoznate sa načinom njihovog rada i da procenite stručnost i profesionalizam neke stomatološke ordinacije odnosno stomatologa jeste da postavljate pitanja. Evo nekoliko dobrih primera pitanja čiji odgovori Vam mogu pomoći da donesete konačnu odluku.
1. Kakvo je Vaše radno vreme?
Veoma često pitanje prilikom izbora stomatološke ordinacije i zubara jeste i pitanje o njihovom radnom vremenu. Poslovi i obaveze nekim ljudima jednostavno ne dozvoljavaju da odvoje vreme za odlazak zubaru, te je za njih jako važno naći stomatološku ordinaciju čije se radno vreme ne poklapa sa njihovim radnim vremenom i obavezama. Međutim, imajte na umu da odgovor na ovo pitanje nikako ne bi trebalo da bude ključno kada je reč o izboru zubarske ordinacije. Mnogo je bitnije izabrati zubara na osnovu njegove stručnosti i iskustva.
2. Da li hitne slučajeve primate bez zakazivanja?
Odgovor na ovo pitanje veoma je važan. Sigurno ne želite da posećujete zubara koga nije briga za Vašu zubobolju i koji Vas u tom slučaju neće primiti bez prethodne najave i zakazivanja. Nekada zubobolje znaju biti izuzetno jake, ne želite valjda da kada Vas one zadese na termin kod zubara čekate danima.
3. Da li još uvek upotrebaljavate sive, odnosno amalgam plombe?
U dvadeset i prvom veku nema više opravdanja za stomatološke ordinacije koje još uvek za popravke zuba koriste, slobodno možemo reći, zastarele sive plombe. Ružne amalgam plombe su se u okviru stomatologije počele koristiti jedan vek unazad, a danas ih još uvek koriste u pojedinim stomatološkim ordinacijama. Glavni izgovor njihove upotrebe u dvadeset prvom veku jeste nepristupačnost zuba za ugradnju bele plombe. Međutim, tehnologija i stomatologija kao jedna nauka su toliko napredovale i proces ugradnje belih plombi omogućile čak i na najnezgodnijim mestima unutar naše usne duplje.
Glavni razlozi iz kojih se u pojedinim stomatološkim ordinacijama sive plombe još uvek koriste kada je u pitanju popravka zuba jeste ili pokušaj uštede na materijalu ili neznanje, nestručnost ili neiskustvo zubara zaposlenih u njima. Stoga ukoliko je odgovor na pitanje „da li još uvek upotrebljavate sive, odnosno amalgam plombe za popravku zuba“ potvrdan, savetujemo Vam da potražite drugu stomatološku ordinaciju.
4. Koliko u Vašoj ordinaciji traje proces izrade i ugradnje bezmetalnih krunica?
Ukoliko je na ovo pitanje odgovor jedan dan ili par sati, znajte da je reč o profesionalnoj stomatološkoj ordinaciji koja prati napredke nauke i tehnologije. Isto važi za njene zaposlene, koji po svemu sudeći redovno posećuju seminare u okviru struke i stiču znanje o najnovijim načinima vršenja pojedinih tretmana, poput izrade i ugradnje bezmetalnih krunica za zube. Generalno, kod nas još uvek nema mnogo stomatoloških ordinacija koje bezmetalne krunice izrađuju kompjuterski, te sam proces njihove izrade i ugradnja završavaju u vremenskom okviru od par sati.
Bonus:
Još neke usluge koje mora da vam ponudi svaka ozbiljna stomatološka ordinacija:
- Implantologija - ugradnja zubnih implanata
- Fasete ili viniri
- Fiksne proteze
- Protetika
- Oralna hirurgija
Коментари
Постави коментар