Top 5: Najpopularnija biljna ulja koja koristimo u ishrani


Veoma često se vodi polemika o značaju i korišćenju bijnih ulja u ishrani. Mišljenja su podeljena, jedni smatraju da su zdrava, jedni da nisu. Često smo u dilemi koje ulje da uvrstimo u naš jelovnik i kako da ga koristimo. Danas postoji mnogo vrsta ulja i teško je odlučiti se za ono najbolje. U jednom se svi slažu: hladno ceđena ulja su zdravija, jer postupkom proivodnje ne gube svoja korisna svojstva i zadržavaju sve važne vitamine, minerale i ostale zdrave sastojke.

Suncokretovo ulje

Ovo ulje je unajširoj upotrebi u našoj ishrani. Dobija se ceđenjem semena suncokreta na više načina. Hladno ceđeno ulje zadržava dosta hranljivih materija. Ono snižava visok krvni pritisak, nivo holesterola u krvi, pomaže kod reumatskih tegoba, sadrži mnoštvo vitamna, minerala... Dobrog je ukusa, dok se rafinisano ulje dobija ceđenjem na visokoj tempraturi i u tom procesu izgubi dosta svojih vrednosti. Pristupačna mu je cena, pa je iz tog razloga i najviše prisutno na našoj svakodnevnoj trpezi. Može se koristiti za kuvanje, prženje, prelivanje salata.

Laneno ulje

Lan je veoma korisna biljka. Pomaže zdravlju srca i krvnih sudova, veoma je bogat omega 3 masnim kiselinama, tako da smanjuje  nivo lošeg holesterola. Može da se koristi na različite načine, dodavanjem celog ili mlevenog semena u obroke ili kao ulje. Laneno ulje se preporučuje svima, a naročito trudnicama, jer sadrži masnoće potrebne za izgradnju mozga. Deluje antikancerogeno i laksativno. Ima blagotvorno dejstvo na ceo organizam. Koristi se dosta i u kozmetici za spravljanje raznih preparata za kožu i kosu.

Kokosovo ulje


Jedno od najzdravijih ulja je kokosovo ulje. Posebno je značajno hladno ceđeno ekstra devičansko ulje, a postoji još i rafinisano. Bogato je vitaminima, naročito vitaminom E, zasićenim masnim  kiselinama. Deluje vrlo pozitivno na kožu, kosu, nokte, kao i na celokupno zdravlje organizma. Njime je moguće izbeliti zube, osvežiti dah, izlečiti određene promene na koži. Koristi se za masažu celog tela, nije masno, koža ga lako upija neostavljajući trag, hidrira i neguje kožu. Ulazi u sastav mnogih kozmetičkih preparata, a sve se više koristi kao dodatak jelima. Prijatnog je mirisa. Na nižoj temperaturi postaje čvrsto te je pre upotrebe potrebno ga blago zagrejati.

Maslinovo ulje

Maslinovo ulje je i hrana i lek. Ima široku primenu u kulinarstvu, ali i u kozmetici. Od davnina su poznata njegova lekovita svojstva. Dobija se procesom ceđenja plodova masline. I ovde se koriste različite metode za dobijanje ulja, te imamo rafinisano i nerafinisano ulje. Maslinovo ulje ima višestruku primenu kod mnogih bolesti, kao što su snižavanje visokog krvnog pritiska, lečenje žuči, dijabetesa, čireva i mnogih drugih. Prijatno je za kožu, sprečava pojavu bora, koristi se za čišćenje lica, hrani kosu, nokte. Korisno je i kao zaštita od sunca.

Palmino ulje

Ovo ulje ima neutralan ukus. Ima veoma veliku primenu u prehrambenoj industriji kao dodatak konditorskim proizvodima, margarinima, pecivima,... Iako ga ne kupujete, svakodnevno ga unosite u organizam upravo putem industrijske hrane. Pogodno je za prženje. Sadrži visok nivo vitamina A, D i E. Palmino ulje je veoma zdravo, ali je istovremeno i kalorično, pa treba voditi računa o količini koju unosimo u organizam.

I ovo ulje ima dosta veliku primenu u kozmetici. Nalazi se u kremama, šamponima, sapunima, regeneratorima i drugim proizvodima namenjenim lepoti i higijeni.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Upotreba boje za beton

Renoviranje kafića i ušteda uz pomoć stovarišta za prkos konkurenciji